5 нови атракции,които са отворени през 2021

Поради пандемията много културни проекти по света бяха затворени.. Но всичко постепенно се възроди, големите строителни проекти ги възобновиха и някои нови забележителности тепърва започнаха да радват пътуващите. Избрахме няколко културни обекта, които бяха открити тази година – добавете ги към списъка си, за да ги посетите.
Най-дългият висящ мост в Европа
Нова забележителност се появи в Португалия, за тези, които обичат да “гъделичкат” нервите си – това е мост с дължина 516 метра, който свързва два хълма със скали в геопарка Aрока в Северна Португалия.
Структурата е разположена на шеметна височина от 175 метра над река Пайва. Авторите на проекта са местни португалски архитекти. Португалският висящ мост вече е официално най -дългият в Европа. Тази горда титла беше носена от 494-метровия мост Карл Куонен в Швейцария. Най-дългата подобна структура в света все още е мостът Baglung Parbat в Непал. Дължината му е 567 метра.
Портал за друг град във Вилнюс
Прекрасен проект е реализиран във Вилнюс и Люблин: между градовете е положен цифров мост, който свързва местата с помощта на специални портали. Така че жител на Вилнюс в реално време може да махне с ръка на жител на Люблин – и обратно.
Завършването на проекта е отнел пет години. По него са работили учени от Вилнюския технически университет. По всяко време можете да се приближите до екрана и да видите какво се случва в града, разположен на 600 километра.
Във Вилнюс порталът се намира на площада пред железопътната гара. Планира се подобни портали скоро да се появят и в други европейски градове.
Айлънд Парк в Ню Йорк
Ново необичайно обществено пространство се появи в Ню Йорк – това е паркът Little Island, извисяващ се над река Хъдсън. И се намира на 132 бетонни колони-купи, които се опират до дъното на реката. Необичайно, меко казано! Изграждането на парка започва през 2016 г., но спира, защото Окръжният съд на САЩ отменя издаденото разрешение за изграждането на съоръжението. През 2019 г. проектът беше възкресен – и сега той е завършен. Всичко това струва на собственика Бари Дилър и дизайнерката Даян фон Фюрстенберг, 260 милиона долара.
Сградата на културния център Luma Arles във Франция
Тази необичайна структура вече е получила различни оценки: някои отчаяно мразят странния дизайн на сградата, а други много го харесват. Кулата се намира във френския град Арл и е проектирана от архитекта и носител на наградата Прицкер- Франк Гери. Структурата е много различна от сградите наоколо и от архитектурата на града като цяло. Но създателите на проекта казват, че това е идеята – сградата олицетворява обновяването и активния съвременен културен живот на града. Вътре в Luma Arles има галерии, архиви, лекционни пространства. Като цяло всичко е за популяризиране на съвременното изкуство.
Най -високият фар в Германия
Друга атракция след дълъг ремонт: фарът Kampener. Това е най -високият фар в Германия – цели 65 метра. Наричан е немската Айфелова кула заради желязната си структура, подобна на кулата в Париж. Фарът е издигнат през 1889 г. и сега, след като е ремонтиран за 600 000 евро, отново можете да се насладите на красива гледка от височината му. 320 стъпки нагоре – и безкрайни морски пространства с един поглед.