20-те най-стари пещерни рисунки

20-те най-стари пещерни рисунки
1.Пещера Магура, България
Пещерата Магура започва да се оформя преди 15 милиона години и до днес е едно от най-значимите природни богатства на родината ни. Състои се от основна галерия и три странични клона с обща дължина приблизително 2500 метра (8200 фута). Картините на звезди, животни, инструменти, растения и хора, ловуващи и танцуващи, обхващат много различни епохи и свидетелстват за развити праисторическите хора.
2.Куева де лас Манос, Аржентина
„Пещерата на ръцете“ е уникално произведение на пещерното изкуство, датирано от преди между 13 000 и 9 500 години. Състои се от шаблонни очертания на човешки ръце, но също така включва животни и ловни сцени, всички изпълнени с естествени минерални пигменти.
3.Лаас Геел, Сомалия
Laas Geel е серия от картини в етиопско-арабски стил, разпределени върху 20 скални панела, като най-големият е с дължина 10 метра (33 фута). Тези цветни изображения показват предимно крави и хора в стандартизирани форми. Те датират от три до четири хилядолетия и са сред най-старите доказателства за опитомяването на говедата в Африканския рог.
Влечугите са застрашени от изчезване
4.Бхимбетка, Индия
Скалните убежища на Бхимбетка , разположени в подножието на планините Виндхян, съдържат картини, които датират от 30 000 години назад чак до средновековния период . До голяма степен изобразяват занаятите на ловци и земеделци, съобразени с традиционните села в района.
5.Сера да Капивара, Бразилия
Много от пещерните рисунки в Сера да Капивара датират отпреди над 25 000 години, което ги прави важен археологически обект и невероятна реликва на човешките общности в Южна Америка. Доказателствата сочат, че първите хора там са се заселили преди 50 000 години.
6.Картини Ласко, Франция
Известните рисунки на Ласко , датиращи от 15 000 до 17 000 години от периода на горния палеолит, са открити през 1940 г. Четирима тийнейджъри се натъкват на пещерата, докато преследват кучето си през тесен вход. Стените съдържат около 600 рисувани животни и символи, както и близо 1500 гравюри.
7.Пещерата Алтамира, Испания
Зрелищното изкуство в пещерата Алтамира е създадено за период от 20 000 години. Акцентите включват двуметрова (6,5 фута) коша, полихромен бизон и таван от червени коне, боядисани в цвят охра.
8.Убир в Какаду, Австралия
Красивите картини на Убир (в националния парк Какаду) изобразяват взаимоотношенията между хората и околната среда. Те издигат в култ неразривното единство на човека и природата.
9.Пещера Колибоая, Румъния
Пещерата Колибоая в планините Бихор е гледка, която трябва да се види самостоятелно, за да се почувства истински. Тя съдържа рисунки с въглен и праисторически гравюри, които са на поне 30 000 години. Досега не са открити еквивалентни образци на това изкуство от каменната епоха в Европа.
10.Туифелфонтейн, Намибия
Туифелфонтейн има една от най-големите концентрации на петроглифи в Африка. Известен също като /Ui-//aes, този исторически обект включва добре запазено изображения на носорози, слонове, щрауси и жирафи в червена охра. Гравюрите датират от късната каменна епоха, поне преди повече от 2000 години.
11.Ват Као Чан Нгам, Тайланд
Картините на Ват Као Чан Нгам включват сцени на лов, с фигури на хора, животни и облекло. Смята се, че са направени от земеделска общност в района преди 3000 до 4000 години.
12.Тасили н’Аджер, Алжир
Повече от 15 000 картини са открити в историческия обект Тасили н’Аджер . Те описват климатичните промени, миграциите на животните и човешкия живот, както и еволюцията в Сахара от 6000 г. пр. н. е.
13.Сан Борхитас, Мексико
Изрисуваната пещера Сан Борхитас датира отпреди 7500 години. Таванът е изпълнен предимно с човешки фигури, пронизани от стрели, за да обозначат голяма битка. Много безлични хуманоиди са показани с „кошни маски“, които водят до теории за извънземно присъствие.
14.Седерберг, Южна Африка
Картините на Седерберг изобразяват животински сцени със символични религиозни значения. Хората също са показани в шествие, лов или събиране на храна. Изкуството се приписва на народа Сан.
15.Вестник Рок, САЩ
Този археологически обект включва над 650 петроглифа, които показват група скални лица в рамките на малка площ. Създадени от предците на пуеблоанците преди 650 и 2000 години. Те маркират границите на територията, миграционните маршрути, символите на семейството и клана и духовните значения.
16.Пещерата Шове, Франция
Тези рисунки на носорози, мамути и други бозайници са от епохата на плейстоцена.
17.Лубанг Джериджи Салех, Индонезия
Най-старата картина в Лубанг Джериджи Сале , важен обект на древното пещерно изкуство, е голям звяр, подобен на диво говедо. Тя е приблизително на 40 000 години, макар че може би е нарисувана преди 51 800 години. Смята се, че наследниците на звяра все още обикалят местните гори днес.
18.Тадрарт Акакус, Либия
Скалистият масив на Тадрарт Акакус съдържа хиляди пещерни рисунки в различни стилове през хилядолетията, датиращи от 12 000 г. пр. н. е. до 100 г. н.е. Те изобразяват еволюцията на флората и фауната и отразяват промените в културите и популациите в региона на Сахара.
19.Картини за скално убежище Адамгарх, Индия
От 18-те скални убежища на Адамгарх , 11 все още имат видими рисунки, докато останалите са избледнели поради атмосферните влияния и вандализма. Помещение номер 10 е особено забележителен с наслагването на картини от различни времеви периоди, датиращи от епохата на горния палеолит (преди 40 000 години). Изкуството се състои главно от прости човешки и животински фигури и очертания.
20.Сулавеси, Индонезия
Някои от най-старите пещерни рисунки, открити някога, се намират в пещерата Сулавеси в Индонезия. Въпреки че пещерата е дом на изобилие от изкуство, прочутото брадавично прасе на Сулавеси , направено в пигмент от червена охра, е открито едва наскоро . Смята се, че е най-старата пещерна рисунка в света, датираща отпреди 45 500 години.
Източник: Medium.com
Автор: Ралица Атанасова
20-те най-стари пещерни рисунки
20-те най-стари пещерни рисунки