1/5 от влечугите са застрашени от изчезване

1/5 от влечугите са застрашени от изчезване. Според данни от списание Nature близо 1/5 от всички познати видове влечуги вече са в “червената” зона и са на път да изчезнат. До този тревожен факт стигнали и повечето изследователи. Изследването започнало още през 2005 година, като в него участвали над 1000 учени.
Сред анализираните 10196 вида влечуги, близо 21% от тях попаднали в графите “уязвими”, “застрашени” или “почти изчезнали” видове. А по-голяма част от тях са характерни само за Южна и Югоизточна Азия.
В графата “почти изчезнали” попаднали дори качулатите змии и морските костенурки.
Сред най-големите рискове за всички животински видове са унищожаването на местообитанията, прекаленият лов, както и климатичните промени. Сред най-застрашените видове попада и единственият гущер, приспособен за живот както на земята, така и в морските райони – галапагоската морска игуана. Това същество има 5 милионна еволюционна история, която му е дала възможност да се приспособи еднакво добре на сушата и в морето. А загубата на това същество може да означава окончателна загуба на един интересен и застрашен вид.
Учените призовават за спешни действия за опазване на крокодилите и костенурките, които са в особено тежко положение.
Според тях, влечугите са пренебрегвани от повечето природозащитници, тъй като се смятат за по-малко харизматични от “косматите и пернатите” създания.
Изследователите изразяват надежда, че мерките, въведени за защита на редките птици и бозайници, ще помогнат и на много от влечугите, с които споделят едни и същи местообитания.
Изкуствен интелект предвижда инфаркт
1/5 от влечугите са застрашени от изчезване