Учени откриха нов вид бозайници

Американски учени публикуваха статия в Journal of Systematic Paleontology, описваща три нови вида древни бозайници, които са се появили веднага след изчезването на динозаврите.
Изследователи от Природонаучния музей на университета в Колорадо са изследвали зъбите и костите,на долната челюст, на 29 древни копитни животни, които са открити в Уайоминг.
Използвайки филогенетични анализи, учените са определили анатомичните различия между видовете, както и как тези видове са били свързани помежду си.
В резултат на това, учените идентифицирали три неизвестни досега древни бозайници – Miniconus jeanninae, Conacodon hettingeri и Beornus honeyi.
Всички те принадлежат към семейството на периптихиди – изчезнали плаценти. Най-големият от тях, Beornus honeyi, кръстен на хобита Беорн, герой от „Хобит“ или „Там и обратно“ на Джон Толкин, е с размерите на съвременна домашна котка.Beornus honeyi е значително по-голям от първите бозайници, и вероятно е съжителствал с динозаври в края на Кредата. Според изследователите това показва, че след изчезването на динозаврите бозайниците започват да се развиват бързо.
Авторите предполагат, че в близко бъдеще ще се появят описания на още няколко нови вида бозайници от ранния палеоцен.