Трябва ли да се сменя често шампоанът за коса?

Трябва ли да се сменя често шампоанът за коса? Вероятно сте чували, че трябва да сменяте шампоаните от време на време. Често срещано мнение е, че косата Ви „свиква“ или „става имунизирана“ срещу ефектите на формулата на шампоана, който използвате. Това истина ли е или измислица? Косата Ви се чувства по-малко мека, по-малко лъскава или след известно време не може да се разресва? Много хора забелязват, че след известно време, някога добре работещото средство престава да се харесва и да работи ефикасно.
Време е да се погрижите за косата си!
Когато косата Ви се промени, това по-често се свързва с промяна в заобикалящата Ви среда или начин на живот:
- Преместили сте се в район с твърда вода;
- Започнали сте да я тренирате
- Започнали сте диета или похапвате повечко;
Всички тези фактори влияят на състоянието на косата. Наистина трябва да смените шампоана си, но не защото косата Ви е „имунизирана“ срещу стария шампоан.
Ако имате натрупвания по косата, това най-често да се дължи на стилизиращи продукти, сух шампоан, мусове, гелове, хлор, минерали от твърда вода… Дори Вашият надежден стар шампоан и балсам може да се натрупа върху скалпа и косата с течение на времето. Всичко това може да е причина косата да изглежда скучна, вяла, тежка, мазна или сплъстена.
В този случай има няколко прости решения:
- Използвайте избистрящ шампоан веднъж или два пъти месечно.
- Ако имате плитки, сплитане или къдрици, разредете избистрящия шампоан, за да улесните измиването му.
- Правете изплакване с ябълков оцет веднъж на всеки два месеца: 1 част оцет на 4 части вода.
- Избягвайте парабените, сулфатите и силиконите в продуктите за коса, тъй като те причиняват най-голямо натрупване.
- Ако твърдата вода е проблемът, потърсете шампоан за хелиране на коса, за да премахнете минералните натрупвания.
- Може да се наложи да смените шампоана според сезона
- Във всички останали случаи смяната на шампоан и балсам зависи изцяло от нивото Ви на мания за грижа за косата.
Колко често да се сменя шампоанът?
Заобиколени от богата гама от различни продукти за грижа за косата, ние често сменяме шампоаните в търсене на най-доброто. Според единодушното мнение на повечето козметици и дерматолози, шампоаните за коса не трябва да се сменят по-често от веднъж на всеки три месеца. Защо такъв период? Факт е, че именно този период е необходим на скалпа и на косата, за да свикне със състава на шампоана и да престане да реагира на него.
Това се отнася особено за медикаментозните шампоани. Тялото „чете”, така да се каже, тяхната ефективна химична формула и произвежда специална защитна реакция към нея. В крайна сметка те просто спират да „работят“, т.е. обещаният допълнителен обем или красивият блясък на косата вече не се вижда.
Как да измием косата без шампоан?
С цялото това натрупване на продукти може да се изкушите да се откажете от всичко и да се присъедините към движението „без шампоан“. Без шампоан, без балсам, без стилизиращ продукт. Само от време на време изплакване с ябълков оцет или с други натурални продукти.
Но ако не сте готови да се откажете от тях, опитайте да миете косата си с шампоан по-рядко. Например веднъж или два пъти седмично, като използвате обикновен шампоан и балсам.
Трябва да имате предвид, че кожата на главата е чувствителна, така че е добре да изпробвате различни опции, за да намерите начин да измивате косата си с продукт, който няма да предизвика дразнене.
Какво да използвате за измиване на косата вместо шампоан?
Сапун и оцет
Добър заместител на шампоаните е сапунът. Но не всеки тип е подходящ. За почистване на косата трябва да се използват само калиеви сапуни. Разпенете сапуна малко в ръцете си, нанесете в корените на косата, старателно масажирайте скалпа, след това изплакнете. Не забравяйте обаче да приключите измиването на косата с ябълков оцет, защото сапунът е с неподходящо рН, което трябва да се изравни, за да се затворят кутикулите.
Сода за хляб и оцет
Измиването на косата със сода за хляб е много популярно напоследък. Имайте предвид, че содата има силно алкално рН, което не е подходящо за косата. Затова и тук трябва да приключите измиването с ябълков оцет. Въпреки това, содата има страхотни свойства. Абсорбира излишния себум, има антибактериално действие и помага да се отървете от по-голямата част от мръсотията в косата. Изплакнете косата с гъста паста – 2 супени лъжици сода за хляб с 2 супени лъжици вода или 2 лъжици сода и една супена лъжица балсам.
Яйчен жълтък
Можете да измиете косата си само с яйчен жълтък. Неудобството е, че остава дъх на яйца върху косата. Яйчният жълтък е богат на протеини, чиито излишък може да доведе до неконтролирано накъдряне на здравата коса. Въпреки това ако имате суха или нормална коса, изпробвайте този метод. За да измиете косата си ще Ви трябват 2-3 разбити жълтъка. Може да добавите и малко розова вода, за да ухае косата по-добре. Нанесете ги върху корените на косата и масажирайте скалпа, все едно го измивате с шампоан. Този естествен шампоан за коса може да бъде обогатен с лимонов сок, който също ще освежи косата Ви и ще й придаде по-приятна текстура.
Чиста вода
Възможно е измиването на косата само с вода. В началото може да е трудно, тъй като водата не се разпенва и чувството е, че косата не се измива както трябва. Въпреки това водата е в състояние да се отърве от всичко, което е разтворимо във вода. Няма никакви обезмасляващи качества като шампоаните, затова може да създаде усещане за недостатъчно измиване на косата или омазняване.
Как да изберете шампоан?
При избора на продукт трябва да се обърне внимание на вида на косата. Идентифицирайте проблема и намерете правилната грижа. Всеки продукт има свой собствен период от време за употреба, не трябва непрекъснато да миете косата си с шампоан за пърхот например. За чувствителна кожа е вредно.
В идеалния случай е препоръчително да се свържете със специалист и да получите експертен съвет.
Трябва ли да се сменя често шампоанът за коса?