Статуи, които ще смразят кръвта Ви

Статуи, които ще смразят кръвта Ви
“Гигантски бебета”, Кампа парк, Прага
Гигантските бебета са като излезли от най-страшните Ви кошмари. Инсталацията е дело на Дейвид Черни и включва няколко бебета, всяко от които е по 350 сантиметра дължина и 260 височина. Вместо лица имат щампа с баркод и могат да се видят не само в Кампа парк, но и катерещи се по телевизионната кула Жижков.
Мистериозни статуи в изоставената църка „Свети Георги”, Лукова, Чехия
Величествената църква е била изоставена за цели 15 години, преди тези необичайни монументи да привлекат вниманието на света. Последната служба в нея се е състояла през 1968 година, когато по време на погребение таванът се срутва и прогонва изплашените хора. Това се приема като лоша поличба и оттогава никой не се осмелява да влезе вътре. „Свети Георги” устоява на времето и на набезите, които ограбват всичко ценно.
Съдбата на църквата се променя през 2014 година, когато професор от департамента за Дизайн и изящни изкуства в университета на Западна Бохемия дава съдбоносна задача на студентите си. Всеки един от тях трябва да избере порутена и изоставена църква, в която да инсталира своето произведение на изкуството. Якоб Хадрава избира да вдъхне живот на „Свети Георги като постави тези статуи, олицетворяващи призраците на судетските немци живели в този район и посещавали църквата.
“Фонтанът, който яде деца”, Берн, Швейцария
Тази творба носи името Kindlifresserbrunnen, което в буквален превод означава “фонтанът, който яде деца”. Той е разположен в Стария град на Берн. Там още от 16 век.
Създаден през 1546 година от Ханс Гиен, скулптурата на фонтана изобразява седящ Огър, който поглъща голо дете. До него е позиционирана и торба, която е пълна с още деца.
Спекулациите затова какво точно представлява статуята са много, и доста разнообразни. Някои вярват, че това е антисемитска пропаганда, изобразяваща кръвен еврейски ритуал – нещо, в което са били неправомерно клеветени дълги години. Други вярват, че всъщност това е Кампус – звероподобно същество от алпийския фолклор, което наказва децата по време на коледните празници, или че е гръцкият бог Кронос, който е известен с това, че изяжда децата си.
Една правдоподобна теория също гласи, че е възможно осемте деца да изобразяват осемте кантона на Старата Швейцарска конфедерация, а Огърът да е врагът (Шарл Дръзки) – опитващ се да ги завземе. Това би обяснило и основата на фонтана, която изобразява линия от въоръжени мечки, отиващи на война.
“Плащът на съвестта и толерантността”, Австрия, Гърция, Италия, Чехия
Това е най-известното произведение на скулпторката Анна Хроми. Представлява поредица от скулптори, позиционирани в няколко страни. Творбата изобразява наведени, седнали перелини, без тела отдолу. Благодарение на тази си скулптора, Анна става първата жена, която е наградена с годишната награда за скулптори Premio Michelangelo.
Скулптурата е кулминацията на множество изображения на безликата фигура в картините на Хроми. Образът й е от картината „Да бъдеш или да не бъдеш” от 1980 година, която пък е вдъхновена от пиесата “Йедерман” на Юго фон Хофманстал и Дон Джовани от Моцарт.
Когато е попитана откъде получава вдъхновение за „Плащът на съвестта”, Анна Хроми цитира Айнщайн: „Най-красивото преживяване, което можем да имаме, е мистерията. Това е емоция, която стои в основата на истинското изкуство и истинската наука…”. Тя казва още, че нейната визия, е била да създаде нещо от „блестящ мрамор”, което е „физическият образ на Хармонията: хармония между човек, природа и всичко създадено”.
Статуя на княз Вацлав I Свети- яздещ обърнат с главата надуло мъртъв кон, Прага
Тази статуя е създадена от същия творец, който създава и гигантските безлики деца – Дейвид Черни. Той е изобразил Св. Вацлав, не просто стоящ на мъртъв кон, а на кон, висящ с главата надолу. Когато бива монтирана, статуята неминуемо подбужда към много въпроси. Контрастът между безжизненото тяло на коня и гордата стойка на светеца била огромна.
Този монумент определено може да се тълкува като подигравателна препратка към по-известната и далеч по-консервативна статуя на Вецлав, която се намира на Вацлавския площад. Няма как да не се забележи, че лицето на статуята поразително прилича на лицето на тогавашния президент – Вацлав Клаус. Дейвид така и не изяснява какви точно са били намеренията му при създаването на тази творба.
Статуята на истината, Обединеното кралство
Изработена от неръждаема стомана и бронз, тя е дело на Деймиън Хърст. Статуята е висока приблизително 20 метра и е разположена на входа на пристанището в Илфракоб, Девън. Тази причудлива творба е дадена на заем на града за 20 години, а самият автор я описва като „модерна алегория на истината и справедливостта”.
„Статуята на истинността” представлява бременна жена, която държи в ръката си меч, докато носи везните на правосъдието и стои върху купчина книги. Това, което привлича погледите на хората към нея, е едната й половина, която показва ясно вътрешната анатомия на жената – мускулните тъкани, костите, черепа, включително и фетуса, който носи.
Индийски скулптурен парк „Пътят на Виктор”, Уиклоу, Ирландия
Ексцентричната градина, която е дело на Виктор Ленгхелд, е осеяна със скулптори, изработени в Индия. Той решава да отвори парка след духовното си посещение в Индия. Според него статуите трябва да накарат хората да се замислят за живота и ролята им в него.
Паркът включва в себе си скулптори на Ганеша, Шива и други индуски божества. Тук може да се видят скелетоподобна фигура на Буда и „Раздвоеният човек” – показващ тяло, разкъсано на две – олицетворение на „психичното състояние на дисфункционалния човек”.
„Свети Вартоломей” Миланската катедрала, Милано
Тази скулптура винаги е подбуждала любопитството на минувачи и посетители на катедралата. Тя е изработена от Марко Д`Аграте през 1562 година.
Свети Вартоломей е един от дванадесетте апостоли на Христос, екзекутиран за неговата християнска вяра. Той претърпява мъченическа смърт – бива одран жив и обезглавен.
На скулптурата светецът носи нещо като наметало или плащ, но ако се загледате в детайлите, бързо ще установите, че носи собствената си кожа. Това е ясна препратка към мъките, които е преживял.
“Целувката на смъртта”, гробище Poblenou, Барселона
Не е ясно кой е създателят на тази смразяваща кръвна скулптура . Едни смятат, че е дело на Жауме Барба, а други я приписват на Джоан Фонтуберта. Тази творба успява да подбуди в хората любопитство, страх и притеснение.
Скулптурата се намира над гроба на текстилния производител Джоузеф Лаудет Солер. На гроба може да се прочете: “Тук младото му сърце угасва. Кръвта във вените му изстива. И цялата сила е изчезнала. Вярата е възхвалена от падането му в обятията на смъртта. Амин”
Ако “Статуи, които ще смразят кръвта Ви” Ви е харесала, прочетете още:
Историята на бронзовата русалка от Копенхаген
Снимки: (1,2,3,4,5,6,7,8,9 ,10)