Полезни билки срещу есенни болки

Старите билкари казват, че билките са най-силни, когато сам си ги набереш. Те са изпитан метод за постигане и поддържане на добро здраве. За идващия сезон е добре да се запасим с есенни билки.
С идването на есента идват променливото време и есенните болежки. Можем да с преборим с тях с есенни билки.
Най- подходящи за сезона са билки като:
Къпината укрепва капилярите и притежава противовъзпалително действие. Има високо съдържание на витамини и облекчава проблеми с дихателната система. Отвара от къпина се приготвя от листата и цветовете на горския плод по следния начин: 10 гр. от суровината се запарват с една чаша вода. Сместа престоява 2 часа, прецежда се и се приема по една супена лъжица, 4 пъти на ден.
Мащерка – Мащерката се приема при множество заболявания, но е най – приложима при простуда и последствията от нея. Залейте една супена лъжица изсушена мащерка с една чаша гореща вода и оставете за около час в затворен съд. Прецедете отварата и приемайте по 1-2 лъжици 3 пъти дневно.
Шипка-от всички есенни горски плодове шипката е с най-високо съдържание на витамини. Шипката е наричана още „царицата на билките“ и това не е случайно, защото тя съдържа най- големия букет от полезни за организма вещества и витамини. Отварата от шипки е отличен начин да засилим имунната си система и да върнем кондицията на организма защитавайки се от есенните вируси.
Ореховата шума е един от най-полезните природни дарове на есента. Тя може да се бере през цялата година, но в този сезон е особено богата на йод и полезни съставки. Направете си топла вана, накиснете във водата орехова шума и ще усетите благотворното й въздействие не само върху кожата си, но и върху целия организъм. Този ритуал гони от тялото токсините и помага на вътрешните органи да изхвърлят свободните радикали. Неслучайно при опасност от лъчева болест се препоръчва да се приема малко количество йод.
Дренките са богати на калий, желязо, витамин C. Действието им при диария е незаменимо, но са полезни и при висока температура и проблеми с венците. Според народните вярвания това е най-слънчевият плод, който вирее у нас. Дрянът събира слънчеви лъчи 9 месеца докато плодът му узрее.
Кимион-Есента е времето да съберете невероятните семена на кимиона. Той вирее чудесно в саксия на балкона, което го прави идеален за отглеждане вкъщи. Известен е с ползите си за храносмилателната система. Богат е на желязо. Има потенциал да се бори с диабета, както и да спомага в превенцията на това заболяване. Подходящ е за ястия с боб, супи, печива, яхнии.