Пластмаса, която не цапа морето

Пластмаса, която не цапа морето. Kитайски учени създадоха пластмаса, която се разгражда до нетоксични компоненти, когато попадне в морската вода, съобщава Spisanie8. Според Уанг Гексия, инженер химик от Китайската академия на науките, процесът по разтваряне в нетоксични частици трае само 10 дни.
Към биоразградим полиестер се добавят водоразтворими и хидролизуеми съединения. Процесът на хидролиза разгражда молекулите на пластмасата до киселини, вода и кислород. По подобен начин става разтварянето на вещества като захар в течни субстанции. Сместа съдържа и радикали – заредени атоми или молекули, които генерират допълнителна химическа реакция. Тя е катализатор, който помага да се разгради пластмасата, като реагира с другите химикали, когато са във вода.
Инж. Гексия патентова разградимата пластмаса и прогнозира, че скоро Китай ще може да произведе 75 000 тона от материала, за което вече са ангажирани четири фабрики.
Тя ще се използва за направата на различни продукти като пазарски чанти, пластмасови вилици и лъжици. Най-големият проблем може да се окаже цената – биоразградимата пластмаса е с 50% по-скъпа от традиционната. Но пък китайските изследователи смело вярват, че ще успеят да поевтинят технологията и така да променят бъдещето.
Защо с годините времето тече по-бързо?
Пластмаса, която не цапа морето