От кои създания трябва да се пазим в Черно море?

В сравнение с другите морета, населени от истинско гъмжило хапещи, парещи, бодящи, отровни и електрически обитатели, в Черно море се срещат едва няколко вида, опасни за човека. Ако сте гмуркач, харпунист, рибар, въдичар или просто турист, добре е да знаете кои са те, къде можете да ги срещнете, какво е въздействието им и как да си помогнете, ако пострадате.
Морска котка
Отличава се с дисковидна, гръбо-коремно сплесната форма. Достига дължина до 2,5 м и тегло до 20 кг, но пред българското крайбрежие индивидите са по-дребни. Среща се над пясъчно и тинесто дъно и в близост до скални рифове. Води дънен начин на живот. Опашката е въоръжена с пилообразен отровен шип, дълъг до 35м. При счупване шипът регенерира и се замества от нов. Той може да причини дълбоко разкъсване или пронизване, а също парченца да се отчупят и да останат в раната. Тя кърви обилно и обикновено се нуждае от зашиване. Първоначално убождането не е болезнено, но след 30-60 минути болката става силна и причинява значително страдание, възможен е парализиращ ефект, появява се оток.
Черноморска бодлива акула
Придържа се в придънните води, в открити акватории. Достига до максимално до 2м дължина и 15 кг тегло. От какво да се пазите? От двата отровни шипа пред всяка от гръбните перки. Отровната жлеза изглежда като блестящо, белезникаво вещество, разположено в малка вдлъбнатина в горната част на шипа. Ако сте я уловили, внимателно освобождавайте акулата от харпуна, въдицата или мрежата, най-често убожданията се случват тогава. Извадена на сушата, акулата може да извърши резки дъговидни движения и да ви засегне с шиповете, пазете се! При убождане се усеща силна пронизваща болка, която продължава часове и се зачервява. Симптомите може да продължат няколко дни.
Звездоброец
Наподобява дракона по външност и начин на живот, но има по-голяма плоска глава, изнесени гръбно очи, които могат да се въртят във всички посоки и насочена нагоре уста. В авторитетните книги пише, че звездоброецът има отровни шипове на хрилните капачета, но рибарите твърдят, че на практика няма такова нещо. Твърди се още, че звездоброецът може да произведе електрически удар, като ефектът е по-силен на сушата, отколкото под водата. Вярвате или не , имайки предвид родството му с драконите, по-добре е да бъдете предпазливи, отколкото после да съжалявате.
Морски дракони
Тази относително дребна риба с дължина до 35 см и тегло до 200-300 гр се среща на пясъчно, тинесто или чакълесто дъно. Драконът плува активно през нощта, а през деня лежи на дъното, най-често заровен, като на повърхността се подават само очите и предната гръбна перка. Точно тя съдържа отровни бодливи лъчи и служи като предупредително и защитно средство. Ако бъде обезпокоен, например при случайно настъпване, драконът става враждебен и се защитава като жили нищо неподозиращия натрапник. Макар и рядко, възможно е да нападне преминаващ плувец. Харпунирането на дракон представлява сериозна опасност, тъй като наранената риба е особено агресивна и отстраняването й от харпуна изисква голяма ловкост, за да избегнете собственото си нараняване. По-добре си избирайте други, по-безобидни цели. Какво може да Ви причини ужилването? Поразяващо силна болка, придружена със зачервяване и подуване, което може да обхване целия засегнат крайник и още – припадък, главоболие, болки в гърдите и корема, гадене и повръщане, треска, сърцебиене, затруднено дишане, конвулсии и дори до смърт! Драконът остава дълго време жив на сушата и трябва да помните, че шиповете запазват отровното си действие дори и след смъртта му. Ако все пак се е хванал на въдицата ви, не похабявайте живота му напразно, отстранете внимателно предната гръбна перка и главата.
Скорпид
На тази риба името и външния й вид показват недвусмислено, че е опасна. Достига размери 15-20 см и тегло до 150 гр. Среща се върху скално дъно с обраствания от водорасли и миди. Главата е голяма, осеяна с шипове и израстъци. Гръбната, гръдните и коремните перки са въоръжени с отровни шипове, всеки с отделна отровна жлеза в основата. Ужилването най-често се случва при случайно настъпване, а въздействието е дори по-силно от това на дракона. Месото е вкусно, затова, ако сте уловили скорпид на въдица или в мрежа, внимателно отстранете перките и главата и го хвърлете.. в тигана.
Какво да правим, ако ни ужили някой от изброените видове?
Принципът е един и същ и включва три стъпки. Облекчаване на болката, противодействие на алергичните реакции и предпазване от вторични инфекции. Първо, промийте добре с чиста вода засегнатото място за да отстраните остатъците от отровата. Не охлаждайте! Точно напротив , загрейте мястото до максимално търпима температура като потопите в гореща вода или използвате друго загряващо средство за минимум 60-90 минути. Целта на това третиране е да бъде разрушена отровата и така да се спре въздействието й. Добавянето на магнезиев сулфат във водната баня също облекчава болката. Приемете някои болкоуспокояващи. При анафилактичен шок се дават стероиди. Профилактично се приемат широкоспектърни антибиотици и се прави антитетанус ваксина за предотвратяване на вторични инфекции.
Diving.bg