Откриха умна слузеста плесен

Откриха умна слузеста плесен . Въпреки че на слузестите плесени им липсват мозък и неврони, едноклетъчните организми все пак може да са способни на основни форми на научаване и адаптация. В проучвания на биоложката Одри Дюсютор слузестата плесен Physarum polycephalum демонстрирала способността да преодолява отращението си към определени неща – поведение, известно като привикване. В по-късно изследване тази плесен изглежда помнела какво е научила.
„Говорим за познание без мозък, очевидно, но също така и без никакви неврони. Така че основните механизми, цялата архитектурна рамка на това, как се справя с информацията, е напълно различна от начина, по който работи човешкият мозък”, посочва пред „Сайнс алърт” биологът Крис Рийд от университета „Макария” в Австралия.
Биологът Тошиюки Накагаки от „Рикен” в Япония доказа способностите на жълтата плесен за преодоляване на сложни проблеми, като публикува изследването „Разрешаване на лабиринт от амебоиден организъм” в „Нейчър”.
Удивително е, че попадайки в среда, която смята за враждебна, P. Polycephalum започва да изгражда сложни триизмерни структури, опитвайки се да се предпази и да избяга.
Учените все още не разбират напълно механизмите на тези действия. Водещата теория е, че въпреки че технически е едноклетъчен организъм, P. Polycephalum действа като система с колективно поведение. Всяка част от плесента работи независимо и споделя информация със съседните си секции, без централизирана обработка, създавайки нещо подобно на мрежа от неврони.
„Това ни учи за естеството на интелигентността и наистина оспорва определени възгледи, но всъщност разширява концепцията”, смята Рийд. „Принуждава ни да отхвърлим дългогодишните антропоцентрични вярвания, че сме уникални и способни на много повече от другите живи същества”.
Островът, където правели ками от човешки кости
Откриха умна слузеста плесен