МОН предвижда профилактични прегледи за 14 000 учители у нас

14 000 учители от близо 90-те хиляди у нас ще могат да се възползват от новата програма на Министерството на образованието и науката (МОН) за профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти.
Бюджетът й за 2021 г. е 400 000 лева, а ефектът – според някои преподаватели – ще е спорен.
180 000 лв. са предвидени за прегледи на 12 000 учители, преболедували COVID-19, които имат поставена диагноза, посочена в направление от личен или лекуващ лекар.
Въпросните преподаватели ще имат право на допълнителни профилактични прегледи и консултации извън осигурените в рамките на задължителното здравно осигуряване. Те ще са свързани с няколко вида заболявания – сърдечно-съдови, стомашно-чревни, чернодробни, бъбречно-урологични, ендокринни, гинекологични, андрологични и кожни заболявания, болести на централната и периферната нервна система, на дихателната система, на опорно-двигателния апарат и на очите. Прегледите ще се плащат от образователните институции.
200 000 лв. пък са планирани за рехабилитация на 2000 учители по програмата на Националния осигурителен институт. За целта трябва да предоставят медицинското направление за необходимостта от рехабилитация, удостоверение за ползване на парична помощ за профилактика и рехабилитация, издадено от съответното териториално поделение на НОИ и разходооправдателен документ за извършен разход за допустими дейности по модула. Тук учителите смятат за обременяващо носенето на всички тези документи, част от които не са при тях, а у НОИ, т.е. ще трябва да се разкарват допълнително, за да си ги набавят.