Менонитите- живот в миналото

Менонитите- живот в миналото. Менонитите – хора, на които начинът на живот е обвързан с това, което повелява Библията. Те почитат своите традиции толкова много, че сякаш живеят в миналото. Семействата им са многобройни, почти не ползват ток, забранено им е да карат кола .. Нямат социални центрове, освен църквата и магазина, нямат кафета, ресторанти, футболни игрища, площади, градинки. Животът им е сведен до работа и грижа за семейството.
Менонитите са протестантска общност, основана през ХVI в. в Холандия, отстояваща основни принципи на умерените анабаптисти и категорично различаваща се от радикализма на войнствените анабаптисти. Наречени са така по името на основателя на общността Менно Симонс.
По света има около 1,5 млн. менонити, пръснати в 51 страни на 6 континента, най-голямата група от които е в Африка.
Произход на менонитите
Тяхната общност е създадена през 1525 г. в Цюрих. Думата “менонит” принадлежи на лидера на анабаптисткото движение, свещеника Мено Симонс, който основа религиозна група в опит да спаси хората от изкушенията, които обещават правителството и католическата църква.
Поради натиска, упражняван върху общността, нейните членове започват да се разпръскват по различни градове, за да намерят спокойно място, защото не искат да бъдат потискани заради вярванията и обичаите си.
Език
Езикът, на който говорят менонитите, е подобен на немския език.
Къщи
По правило тези хора живеят в просторни къщи с работилница, навес за инструменти и зона за отглеждане на добитък. Някои от тях се занимават със земеделие и с дърводелство. Размерът на жилището се определя от броя на членовете на семейството, живеещи в него. Тъй като в общността няма ограничения за раждане, най-често едно семейство се състои от 8-12 души.
Облекло
Една жена се занимава с шиенето на дрехи за всички членове на семейството. Единственото, което не шие, са обувки и шапки. За да посетят църква, менонитите обличат тъмни и дълги дрехи. В останалите дни обикновено дрехите им са с флорални щампи.
Неомъжените жени носят бял шал, омъжените жени носят черен. Мъжете носят карирани ризи и гащеризони. Децата се обличат по същия начин като родителите си, но в по-светли цветове.
От 5 – годишна възраст децата се обучават да четат и пишат, както и на основите на математиката, като по-голямата част от обучението им са вероучения и менонитският катехизис. В училище децата не са разделени по възраст. По-големите в класа седят срещу по-малките, за да се научат на уважение. След училище децата се включват в домакинската работа и на полето.
Кръщение
Обредът на кръщението се извършва на 18-годишна възраст, когато децата придобиват съвест и са в състояние да носят отговорност пред Бога и обществото. Преди това те трябва да се изповядат и в рамките на осем дни да поискат прошка за всички лоши дела, които са извършили в живота. Кръщението се извършва само в неделя, понеделник и вторник. На некръстените е забранено да се женят.
Мистериозното изчезване на Майкъл Рокфелер
Бягащите хора от племето Тараумара
Момичетата могат да се ухажват само на 15-16 години. Младите се срещат само в къщата на булката. Семейните двойки могат да излизат навън само в четвъртък и неделя, от 20 до 22 часа. Ако двойката се раздели, жената трябва да върне получените подаръци на младоженеца.
Сватбата се плаща от бащата на булката
Брак
Жените носят черна рокля на сватбата, тъй като този цвят се счита за най-елегантен и строг. Мъжете носят костюм и риза. Подготовката за празника започва в събота. Младите хора и техните приятели се събират заедно за закуска, обяд и вечеря. Литургия се провежда в неделя. През следващата седмица булката и младоженецът посещават роднините си, за да представят партньора си. Самата церемония се провежда следващата неделя. Менонитите вярват в съюз за цял живот, рядко се женят повторно.
Електричество
Електричество се ползва само в спешни случаи, не ползват интернет, мобилен телефон, не слушат радио и не гледат телевизия. За осветление използват свещи или маслени лампи. Менонитите загряват вода на огън.
Жените не използват козметика, а косата им се разплита само при измиване.
Разлика между амишите и менонитите
Амишите произлизат от менонитската църква, но се отделят от нея през 17 век, защото вярват, че не се спазват правилно основните принципи на религията. Менонитите са по-отворени и не толкова отдалечени от обществото. Те носят нормални дрехи, за разлика от амишите, които се обличат в традиционни носии.
Менонитите- живот в миналото