Любопитни и непознати факти за човешкото сърце

Сърцето е кух мускулест орган в тялото ни, който действа като помпа и изпомпва кръвта през вените и кръвоносните съдове. Броят на сърдечните удари е различен при всяка възрастова група. При възрастение хора сърцето бие средно 72 пъти в минута, при едногодишно дете – 110 пъти, а при новородено 120-140 пъти.
Ще Ви запознаем с няколко интересни факти за сърцето:
Средно човешкото сърце прави 4200 удара на час, 100 800 – на ден, 36 милиона 792 хиляди – годишно и около 2,4 милиарда удара за средния човешки живот от 64 години.
Сърцето на спортистите е способно на по-мощни удари, има голяма резервна сила и работи много по-икономично. Хората, които не спортуват имат пулс в покой от около 70 удара в минута, докато спортист в нормално състояние има 42 удара в минута.
За една контракция човешкото сърце изхвърля средно 60 милилитра кръв. Това възлиза на 420 милилитра в минута, повече от 25 литра на час, 600 литра на ден, повече от 200 хиляди литра годишно!
В момента на най-голямо напрежение сърдечната честота може да достигне 200-250 удара в минута. В рамките на минута такова сърце може да изпрати над 40 литра кръв в кръвоносната система.
Любопитно е, че сърцето тежи по-малко от 500 грама, но в същото време прави достатъчно работа за 10 минути, за да вдигне човек с тегло 65 килограма на височина 10 метра!
Сърцето доставя кръв към всички органи, с изключение на роговиците на очите, които имат повече от 80 трилиона клетки.
В човешкото сърце има 4 камери, а сърцето на хлебарката има цели 13. Именно нейното сърце е в основата за създаването на нов прототип на изкуствено сърце за хората.
Интересно е, че сърцето на мъжа е с една трета повече по тегло и размери от това на жената, сърцето на мъжа тежи средно 320 г, а на жената – 240 г. За това сърцето на жената бие по-често, отколкото на мъжа.
ИЗВЪРШИХА ПЪРВАТА ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СЪРЦЕ В ЕВРОПА
В началото на 19-ти век, френският лекар Рене Лаенне непрекъснато получава оплаквания от пациентите си, които не харесват неговия метод на преглеждане – той поставя ухото си на гърдите им и по този начин слуша сърдечния пул. Младият лекар изобретил стетоскопа, за да не смущава своите пациенти при преглед.
Първата успешна сърдечна трансплантация е направена на 3 декември 1967 г. от южноафриканския хирург Кристиан Барнард на пациента Луис Вашански.
Източник: fakt.ru