Коя е била първата жена програмист?

През 19в. за жените и момичетата от висшето общество е било важно да излязат навън, да носят красиви дрехи и да имат изящни обноски. Подобна съдба е трябвало да има и Ада Лъвлейс, дъщерята на великия английски романтик Джордж Байрон, но младата англичанка, вместо светско занимание, избира пътя на математиката. Родителите ѝ се разделят, когато е малко дете, а майка й, надявайки се да я отклони от „опасните поетични тенденции“, прави всичко възможно дъщеря ѝ да получи първокачествено образование по математика и естествени науки.
На 13-годишна възраст Ада започва да оправдава очакванията на майка си. Проявява огромен интерес към точните науки и изобщо не се интересува от традиционните за младите госпожици празнодумия и философстване. Веднъж донася в кабинета на майка си чертежи на боен летателен апарат. Майката е впечатлена от точните скици, нахвърляни от дъщеря й, които изобщо не приличат на детски рисунки… От този ден нататък, малката лейди получава достъп до семейната библиотека, но не само за да чете “Митове на Древна Гърция”, но и до трудовете на Блез Паскал, Исак Нютон, братята Бернули.
Повратен момент в живота на младата Ада е запознанството ѝ с Чарлз Бабидж, професор по математика в Кеймбриджкия университет, който мнозина считат за „бащата на компютъра“. Тогава тя е на 17 години. Той – на 42. След като Бабидж я запознава с чертежите на разработваната от него изчислителна машина, Ада се запалва по идеите му и започва да помага на учения в преводите на френски език на разработките му. Сътрудничеството между двамата и кореспонденцията им продължават до смъртта на Ада.
Под перото й излизат малко неща, но онова, което оставя я прави Първият програмист в света. Алгоритъмът, който разработва за намиране на числовия ред на Бернули, е на практика първата програма, написана от човек за машина. Програмите й никога не са прилагани и не са работили реално, но редица от нейните схващания, формулирани още през 1843 година са запазили принципното си значение за програмирането.
Любопитното е, че терминологията, която въвежда Ада, в голяма степен се използва и от съвременните програмисти. Определението й за “цикъл” например, дословно съвпада с онова, което е записано в учебниците по програмиране днес.
Днес Ада Лъвлейс се смята от мнозина за първия автор на компютърна програма – въпреки че е живяла цял век преди изобретяването на съвременния компютър.
През есента на 1852 година графиня Лъвлейс се разболява от рак. Болестта й вероятно е усложнена от постоянното кръвопускане, което личният й лекар практикува. По време на поредната подобна процедура Августа Ада Байрон Кинг почива на 27 ноември. Погребана е във фамилната гробница на рода Байрон, редом до баща си, когото никога през живота си не е срещала.
Снимка: facte.ru