Кирибати и Киритимати – бял пясък, сини води и красиви птици

Република Кирибати е островна държава в централната част на Тихия океан.
Страната се състои от 33 коралови атола, които постепенно изчезват под водата. От тях 20 са населени. Това е единствената държава в света, която е разположена едновременно в северното, южното, източното и западното полукълбо. Въпреки това нейната площ е само 812,4 km, което я нарежда на 171-во място по големина от 195 независими държави. Разстоянието между най-западната и най-източната точка е около 4000 км.
Кирибати се разделя на три островни групи – островите Гилбърт , където е концентрирано населението, острови Лайн , от които 3 са населени. Между тях лежат островите на групата Феникс, която няма постоянно население.
Президентът на държавата с тревога признава, че родината му вероятно ще изчезне под водата в близките от 30 до 60 години. За да се справи с този проблем, държавният глава се е заел с нелеката задача да премести жителите на Кирибати на нов необитаем остров.
Въпреки че изменението на климата и покачването на нивото на световния океан представляват сериозна заплаха в дългосрочен план, в момента близо стоте хиляди жители на острова се изправят пред нов проблем – високата раждаемост и увеличаването на населението в страната.
Столица на държавата е Байрики. В нея живеят 47 хиляди души. Тя се намира на най-гъсто населения остров – Тарава. Правителствените центрове са в Амбо и Бетио. Всички са островчета на Южна Тарава в северната част на Гилбърт.
Някои от островите са компактни, оградени с рифове, но повечето са атоли.
Най-големият атол (и един от най -големите в света) е Киритимати (Рождество). Атолът е открит на Бъдни вечер през 1777 г. от английския мореплавател капитан Джеймс Кук.
Той е в групата Лайн, която заема земя от 388 квадратни километра и представлява почти половината от общата площ на страната.
Кокосовите палми доминират в пейзажа на всеки остров. Заедно с продуктите на рифа и океана, кокосовите орехи са основният фактор за изхранване на населението. Използват се не само самите ядките, но и сокът. Събраният сок или тоди се използва за готвене и като сладка напитка. Ферментирал, той се превръща в опияняваща напитка. Търговското отглеждане на водорасли се е превърнало във важна икономическа дейност.
Киритимати играе важна роля по време на Втората световна война за съюзническите сили, които го използват като станция за зареждане с гориво за военни самолети по пътя от Хаваите към южния Тихи океан. Неговата собственост остава в спор до 1979 г., когато Киритимати става част от независимо Кирибати.
Атолът има пристанищни съоръжения и голяма държавна собственост на копра. Киритимати е бил използван за изпитания на американски и британски ядрени оръжия през 60 -те години. Сега там има голяма кокосова плантация и рибни ферми. Положението му близо до Екватора го прави предпочитано място за морски изстрелвания на спътници на Земята в края на 90 -те години.
През 1975 г. целият остров е обявен за резерват за диви животни. На атола са наблюдавани 37 вида птици, 20 от които гнездят тук. Броят на видовете тропически птици, живеещи на острова, е най-големият в света. Достъпът до пет, особено чувствителни района, е ограничен.
Любопитно е, че през 19 век на острова се появяват котки, които заплашват гнездящите птици. Броят им достига 2000. В резултат на това 11 вида птици гнездят на островчетата на лагуната, където все още няма котки. Опитите за улавяне на тези животни не носят очакваните резултати, затова наскоро в селата бяха поставени капани ..и на жителите е забранено да имат некастрирани котки.
Места като Кирибати се посещават от много малко туристи. Красивата островна група не е много известна на хората, но това е едно от най-красивите места в Тихия океан, което живее своя собствен и напълно различен живот. Кирибати има няколко красиви плажа с чист пясък и дълбоки сини води. Чудесните рифове и лагуни са идеални за гмуркане. Местната кухня е невероятно вкусна, особено морските храни. Тази дестинация има потенциала да се превърне в една от най-посещаваните в целия свят.