Какво да направите, ако изгорите на слънце

Какво да направите, ако изгорите на слънце. Със затоплянето на времето, с настъпващото лято и излагането ни все по-често на слънце, не бива да забравяме, че можем да прегреем и да получим слънчево изгаряне.
Това може да се случи не само на плажа. При разходки и работа на открито също не е изключено да се „изпържите“ и да получите топлинен удар.
Как изглежда слънчево изгаряне?
Точно като изгаряне от горещ котлон или разлята вряла вода. Кожата се зачервява, започва да “гори”, усещате парене и болка. Могат да се появят мехури и рани.
В тази статия ще припомним какво да направите, ако изгорите на слънце, как да намалите и облекчите страданието и как да се предпазите от изгаряне.
Признаци и степени на слънчево изгаряне
Страстната целувка на слънцето не се различава много от „целувките“ на горещите тенджери и тигани. Каквото и да Ви е причинило изгаряне, важно да се действа бързо и правилно. Всичко зависи от степента на изгаряне, т.е. от неговата дълбочина.
Изгаряне от I-ва степен
Плитка – при нея страда само повърхностният слой на кожата. Засегнатото място се зачервява и набъбва малко. Зависи от кожата, но този дискомфорт трае средно 3-4 дни.
Изгаряне II-ра степен
Ако освен подуване и зачервяване се образуват мехури, пълни с бистра течност, е засегнат не само епидермисът, но и по-дълбоките слоеве на кожата. На мястото на мехурите постепенно се образуват корички, които в крайна сметка ще се отлепят, а под тях ще има млада здрава кожа.
Изгаряне от III и IV степен
Тази степен изгаряния се лекуват само в болница. При тези случаи са засегнати всички слоеве на кожата, мехурите са с жълто или кърваво съдържание.
Масло от здравец- ползи за кожата
Как да определите засегнатата площ на изгарянето? Използвайте правилото на дланта! Нашата длан е около 1% от площта на тялото. Например: Ако площта на изгаряне е 10 или 15 длани, то това е 10-15% от тялото.
Първа помощ при слънчево изгаряне
- При изгаряне от първа степен ( ако по изгореното място няма мехури) кожата трябва да се охлади. У дома ще Ви свърши работа студен компрес. Можете на намажете изгореното с някакъв вид лечебен и регенериращ агент ( например с пантенол, сок от алое, краставица)
- При изгаряне от втора степен, когато се появят мехури, засегната област също се охлажда. И спешно на лекар! Не губете време да пишете в търсачката „ с какво да се намажем, при изгаряне на слънце“. Всички необходими препоръки ще бъдат дадени от лекаря. В никакъв случай не пробивайте мехурите и не мажете изгореното с растително масло, кисело мляко и сапунена вода! Ако болката е силна, вземете болкоуспокояващи и се опитайте да стигнете до лекар възможно най-бързо.
- Ако изгарянето е плитко (I или II степен) , но е засегната 30-40% от кожата, потърсете спешно лекарска помощ. Такива обширни изгаряния могат да провокират шок и затова е необходима медицинска помощ в болница. Обширните изгаряния не могат да бъдат охладени с лед или студена вода. Това може да предизвика вазоспазъм.
- Същото се прави и при изгаряния III и IV степени. Надяваме се, че никога в живота си няма да имате подобно преживяване. Във всеки случай е почти невъзможно да се „печете“ на слънце по този начин. Трябва да се обадите спешно на лекар.
Какво не трябва да правите при слънчево изгаряне:
- Не мажете със средство, съдържащо алкохол. Не мажете със сметана, кисело мляко и др.;
- В никакъв случай не трябва да правите слънчеви бани. Ще трябва да носите затворени дрехи известно време;
- Не пробивайте мехурите;
- При силно изгаряне, не се надявайте, че „всичко ще мине от само себе си“ и се обърнете към специалист;
Колко дълго трае слънчевото изгаряне?
На този въпрос е трудно да се отговори. Зависи от типа кожа и способността й да се регенерира. Зависи също и от това дали е силно изгарянето или не, каква е зоната на увреждане. След леки изгаряния кожата може да се „възстанови“ за няколко дни, след тежки изгаряния са необходими седмици.
Какво да направите, за да не изгорите на слънце?
По-лесно е да не изгорите, отколкото да се отървете от изгарянията по-късно. Леко, но настойчиво, нека Ви припомним правилата за поведение на слънце, така че то да носи само радост и наслада, а не болка.
На плажа
- Използвайте слънцезащитен крем, подходящ за вашия тип кожа и нанасяйте отново на всеки 1-2 часа. Вземете слънцезащитен крем и за лицето си – по някаква причина често се забравя за това, но носът и зоната около очите изгарят моментално.
- Носете шапка, за предпочитане с широка периферия. Носете я дори ако седите под чадър.
- Дайте предпочитание на светли дрехи.
- Не стойте на открито под слънцето повече от 15 минути.
- Ходете на плаж преди 11 сутринта и след 16 часа, когато слънцето не е толкова активно.
При плуване в морето
- Носете водоустойчив слънцезащитен крем и нанасяйте отново всеки път, когато излезете от водата.
- Излизайки от морето, веднага метнете кърпа или шал на раменете си, сложете шапка, покрийте ръцете и краката си.
Разходка и на път за работа
- Носете светли дрехи. Ако изгаряте лесно – със затворени рамене и дълги ръкави.
- Добре е да носите шапка, за да защитите лицето си.
- Използвайте козметика със SPF – в България тя е актуална от средата на април. През лятото, дори и да не възнамерявате да напускате града, използвайте по-силен слънцезащитен крем.
Какво да направите, ако изгорите на слънце