Изгубената огърлица от Патиала

Изгубената огърлица от Патиала. Колието ”Патиала” е предмет с рядка красота и стойност. Създадена е от къща Cartier през 1928 г. за махараджата на индийското княжество Патиала.
Колието се състояло от пет реда платинени вериги с 2930 диаманта, общо 962,25 карата. Било инкрустирано с бирмански рубини и съсредоточено върху седмия по големина диамант в света, известния диамант De Beers. Това е жълт диамант с тегло 234,6 карата. Излишно е да се казва, че огърлицата нямала равна в света и била любимата украса на махараджата.
Махараджата Бхупиндар Сингх бил изключително богат. През 1925г. той посетил Париж. Махараджата пристигнал във Франция с голяма свита и сандъци със скъпоценности. Като ценител на ювелирното изкуство, той посетил известния бутик за бижута на “Картие”. Именно там се сдобил с уникалното бижу.
В края на 40-те настъпили трудни времена за махараджата на Индия. Много семейства трябвало да се разделят с част от бижутата си. Известната огърлица на махараджата от Патиала я сполетяла същата участ: най-големите камъни, включително диаманта и рубините на De Beers, били извадени и продадени. Последни продадени части от нея били платинените вериги.
След много години тези вериги се появили на един лондонски аукцион, където били забелязани от историците на изкуството на Cartier. Тогава било решено да се възстанови огърлицата.
Фирмата Cartier изкупила обратно всички части от огърлицата, които намерили. Седем от най-редките камъни, включително жълтият диамант на De Beers, не били открити. В резултат на това те били заменени от по – евтини кубични цирконий и други скъпоценни камъни.
През 2002 г. огърлицата била представена на обществеността. Резултатът бил впечатляващ – приказната огърлица изглеждала точно както преди 90 години, а днес стойността й се оценява в диапазона от 20 до 30 милиона долара.
Полумесецът – символ на исляма, но защо?
Изгубената огърлица от Патиала