Зловещата история за Дамата на смъртта от Сардиния. Това е историята за Femmina Accabadora, Дамата на добрата смърт, за която се разказва в Сардиния и за която казват, че не е измислена от народното творчество, а е съществувала. Наименованието идва от s’agabbadóra („тя, която свършва, приключва“) или на сардински, s’acabbu („краят“). Това е достатъчно, за да внуши страх сред малките и големи поколения наред.
Сардиния, XIX век. Възрастен мъж е на смъртно легло, измъчен от тежка болест. Семейството му се бори със сетни сили за живота му, но всички са изтощени до краен предел от нескончаемите грижи. Затова те канят Femmina Accabadora в дома си – възрастна, но дейна, енергична и умела жена. Тя обикновено идва по късна доба. Тя е мълчалива. Облечена е в черно. И носи чук…
Легендата разказва, че практиките на убиване, използвани от Femina Agabbadora, варират в зависимост от мястото: умъртвяване на жертвата чрез задушаване с възглавница или удряне по челото с маслинова пръчка (su mazzolu).
Историците не са категорични дали тя е съществувала наистина, но Пиергиакомо Пала, директор на
Museo Galluras, е убеден, че Акабадора е нещо повече от фигура от сардинския фолклор. Неговите доказателства? Един от експонатите в музея – чук от маслиново дърво – лекият, но ефективен инструмент, който Акабадора използва за бързото прекратяване на живота на болен или възрастен човек.
Въпреки че Femmina Accabadora е зловещ образ, тя е известна и като носеща „добра смърт“, тъй като нейната услуга се е считала за ценна и хуманна по време, когато не са налични други клинични форми на евтаназия. Има и други легенди за лица, които са подпомагали смъртта на възрастни и немощни в други части на Италия, особено на юг (Кампания и Апулия). Този вид „услуга” е известна и в Гърция. Всъщност практиката може да е възникнала в Гърция и да се е разпространила в целия елински свят, включително в Южна Италия. „Евтаназия“ означава добра или лека смърт на гръцки.
Директорът на Museo Galluras Pala е съставил книга със свидетелства (достъпна на уебсайта на музея) от онези, които могат да си спомнят за присъствието на Femmina Accabadora в техните села.
Зловещата история за Дамата на смъртта от Сардиния