Забравеният режисьор Уилям Грийн-предшественик на братя Люмиер

Братята Люмиер заснемат първия късометражен филм „ Пристигането на влака“ и са първите, които провеждат публично кино шоу в парижко кафене, но технологията за движещи се картини е създадена шест години по-рано от родения в Бристол Уилям Фрийз-Грийн.
На 01 август Киноцентърът в Бристол отбеляза 100-годишнината от смъртта на този незаслужено забравен човек и 125 – годишнината от първото филмово шоу във Великобритания с филмовата прожекция от 1951 година „ Как се отваря магическа кутия“.
На 14 – годишна възраст Фрийз Грийн напуска училище, за да се отдаде на любимото си занимание – фотографията. Той открива две собствени фотостудия – в Бристол и в курортния град Бат, известен със своите минерални извори.
През януари 1889 година Уилям прави няколко снимки в лондонския Хайд парк и ги прехвърля на целулоидна лента. Резултатът е кратък филм, но той е представен само в лаботаторията. Така Уилям Фрийз Грийн става първият човек в света, който вижда движещо се изображение на екран. Той получава патент за далеч по-напред от времето си стерeоскопична технология за движещи се изображения, ранна прилика на това, което днес наричаме 3D, но скоро е принуден да го продаде поради финансови проблеми.
През 1891 година големият американски изобретател Томас Едисон и помощниците му Уилям Диксън и Уилям Хейс сглобяват и тестват кинематографа, прототипа на съвременната кинокамера. Именно този апарат, леко подобрявайки го, скоро използват Огюст и Луи Люмиер.
Тогава Париж е културна столица на света и всичко ново, което се появява ,става модерно. Триумфалното шествие на новото изкуство започва с филмово шоу на булевард де Капуцини.
Иновациите на Уилям Фрийз Грийн не му носят слава и богатство. Паричните затруднения го преследват през целия му живот.
Филмовият историк Петер Доманкевич, който 25 години изучава живота и делото на Фрийз Грийн, е убеден че е незаслужено забравен и е време да му отдадем почит.