Еколози установиха колко пластмаса попада в Бяло море на всеки час

Еколози установиха колко пластмаса попада в Бяло море на всеки час. Международен екип от изследователи от Русия и Норвегия за първи път изчисли количеството пластмаса, което попада в Бяло море. Това се съобщава в Journal of Marine Science and Engineering.
Изчисленията, направени от специалисти, показват, че всяка година в Северното полукълбо на планетата се откриват до 13 милиона тона пластмасови отпадъци в морската среда, от които 2 милиона са отпадъци от корабоплаване и риболовни дейности.
Най-голям принос за замърсяването на Бяло море имат реките Северна Двина и Онега. Тези реки се намират в близост до големи градове, където плътността на натрупване на пластмасови отпадъци се увеличава.
В хода на проучвания, проведени през 2021 г., изследователите установиха, че до 77% от боклука в реките е органичен, а останалото е антропогенно замърсяване.
До 1700 частици боклук навлизат в Бяло море от Северна Двина всеки час и до 2350 частици от Онега.
Експертите подчертаха, че тези две реки съдържат повече пластмаса от други големи реки в Европа, но има по-силно замърсени в Китай и други азиатски страни.
Мечки нападат домашни животни в Смилян
Еколози установиха колко пластмаса попада в Бяло море на всеки час