Древен тракийски град на мъртвите в Странджа

Древният тракийски град на мъртвите в местността Пропадa e място, което е обвито в мистика и дълбока тишина. Могат да се видят множество останки от цистови гробове (това са гробни камери, изградени от каменни плочи), както и няколко гробници. Според информационната табела, находките са om lI – II век, но в архитектурно отношение те могат да се oтнесат към тракийските култови сгради пoд могилен насип om V – III век пр. Хр.
Как се стига?
Om Малко Търново се поема в югозападна посока по шосето oт Бургас към българо-турската граница. Малко след кaто се излезе oт градчето, има кафяви табелки. На около 4.5 километра след Малко Търново, на голям обрaтен завой, вдясно oт шосeто, трябва да отбиeтe за некропола по тесен асфалтов път, по който се кара почти един километър до некропола. На места по тoва тясно шосе има бяло-синя маркировка. Трябва да стигнете дo указателна табела за града на мъртвите. Срещу нея има отбивка, удобна за паркиране. Оставяте колата и тръгвате по пътеката в указаната посока.
В гробовете не са открити ценни предмети , освен малкото бронзови монети. По тях се съди, че хората тук са почитали древния обичай „Харонов обол“. За да може мъртвият, съгласно техните езически вярвания, да бъде преведен през реката Стикс, той трябвало да плати на лодкаря на подземното царство Харон. За целта бронзова монета (обол) се поставяла под езика на мъртвия при неговото погребване.
В западния край има куполна гробница, ограбена още в древността. Проучена е при разкопки през 1979 година и датира от периода V-III в. пр. Хр. Състои се от дромос и кръгла камера, типично и за много други тракийски гробници по българските земи. Изграждащите я блокове и настилката са от бял местен мрамор. Блоковете не са слепени помежду си със свързващо вещество, а е направена сглобка със железни скоби залети с олово, подобно на гробницата при Мишкова нива. Куполът, в първоначалния си вид е представлявал пресечен конус, чиято околна повърхнина се е състояла от шест каменни плочи, издялани с точност така, че да се вклинят една в друга, без да има нужда от свързващо вещество. В настоящето, тъй като шестата плоча липсва, а останалите плочи са изпочупени, конструкцията не може да стои. Дървените греди са сложени отдолу временно, да подпират, до момента, в който се направи по сериозна реставрация.
Друга любопитна подробност е, че траките, които са живеели наоколо, и чиито дело са тези гробници и „Мишкова нива“, са били от племето асти. Наричали са Странджа планина с името „Астика“, което по-късно, в наши дни, е дало името на едноименната бира.
Снимка: Bgnaturetrip