Грижа за Т-зоната

Грижа за Т-зоната. Т-зоната е условна фигура, която свързва челото, носа и брадичката. Визуално прилича на буквата „Т“, откъдето идва и името.
Т-зоната е обикновено най-проблемна и изисква повече грижи от останалата част от лицето. В тази област често се наблюдава повишено отделяне на себум. Това означава, че е по-податлива на поява на черни точки и акне.
Проблеми в Т-зоната се срещат предимно при комбинирания тип кожа. Тук мастните жлези работят по-активно и се отделя повече себум, отколкото по бузите. В резултат на това се появяват – мазен блясък, разширени пори, комедони и възпалителни обриви.
Обикновено комбинираната кожа е склонна към чувствителност, лющене и дехидратация.
Можете да държите Т-зоната на лицето под контрол, ако следвате някои прости основни правила. Така ще сведете проблемите й до минимум.
Какво се изисква за добра и поддържана Т-зона?
Редовно почистване
На първо място редовно трябва да почистваме лицето. Това означава всеки ден – сутрин и вечер. Почистващите препарати трябва да са меки и неагресивни. Целта е да се отстранят не само замърсяванията и грима по кожата, но и да се предпазят сухите зони по скулите, бузите и около очите от дехидратация. Вашият избор трябва да е почистваща пяна или гел.
Тонизиране
Тоникът ще нормализира рН баланса, ще контролира работата на мастните жлези, ще стегне порите и ще предотврати възпаленията. Затова не бива да се подценява.
Тоникът за Т-зоната трябва да съдържа:
- Хидрофиксатори – хиалуронова киселина, глицерин;
- Противовъзпалителни компоненти – екстракти от градински чай, хвощ, мента, невен, лайка, брезови пъпки и др.
- Пантенол;
- Киселини – салицилова и плодова.
За предпочитане е тоникът да не съдържа алкохол – той нарушава защитната бариера на кожата и предизвиква дехидратация.
Дълбоко почистване
За Т-зоната при комбинирана кожа се препоръчва дълбоко почистване поне 1-2 пъти седмично. Добре е да се ползва скраб с меки гранули или маска с ексфолиращ и регулиращ себума ефект.
При възпалена кожа не се препоръчва използването на скраб. Процедурата трябва да се отложи, защото в противен случай съществува риск от разпространение на инфекцията по цялото лице.
Дневни грижи
През деня Т-зоната се нуждае от овлажняване, матиране и UV защита. С тази задача отлично се справят многофункционалните продукти с овлажняващи и антибактериални компоненти.
Нощни грижи
През нощта процесите на обновяване и възстановяване на клетките протичат активно в кожата и кремът може да помогне за това. Изберете продукт с ефект на овлажняване и подхранване.
Декоративна козметика
В никакъв случай не бива да се подценява ролята на декоративната козметика. Освен да маскира и украсява, днес този тип козметика съдържа в допълнение и компоненти, които допринасят за грижата за здравето на кожата – предпазват от слънцето, предотвратяват ранното стареене, имат себум-регулиращ ефект, матират.
Много от BB-кремовете съчетават няколко функции наведнъж – стягат порите, матират кожата, имат антибактериален ефект (ако съдържат салицилова киселина).
Правилно хранене и здравословен живот
Балансираната диета и здравословният начин на живот са изключително важни за здравето на кожата. И тук е нужно да се спазват няколко правила:
- Ограничете приема на прекалено мазни, сладки или пикантни храни;
- Започнете да се борите с лошите навици (пушене, алкохол, липса на движение);
- Спете поне 7-8 часа;
- Намалете стреса. Трудна препоръка, но все пак трябва да се опита!
Грижа за Т-зоната