Възрожденският дух на Копривщица

Копривщица е живописно планинско градче, което е разположено в полите на Средна гора. Прекрасен възрожденски град, който често подминаваме и оставяме за „следващия път“. На късо разстояние от София, това китно местенце е много подходящо за разходка през уикенда.
Докосването до къщите, калдъръмените улици, чешмите и хората там създава усещането за пътуване назад във времето. Неслучайно наричат Копривщица град-музей. За ден можете да обиколите седемте къщи на бележити българи от епохата на Възраждането, чиито съдби са били тясно свързани с борбите на българския народ за освобождение от османско робство.
В Копривщица можете да усетите прекрасната атмосфера на Възраждането с типичната за тази епоха архитектура. Тук къщите за гости са в традиционен копривщенски стил.
Ослекова къща
Ослековата къща е архитектурно-строителен и художествен паметник на културата от епохата на Възраждането. Сега е частен обект и билетът за посещение се заплаща на място. Намира се нагоре по уличката малко след Дирекцията на музеите. Сградата е от времето на Кримската война (1853-1856 г.), с много красива архитектура, и се характеризира с богата стенописна украса, както и със затворени вече салони на мястото на откритите по-рано чардаци. Там посетителите се запознават с бита и начина на живот във възрожденска Копривщица.
Лютовата къща
Тази къща е сред най-ценните архитектурни паметници в града. В нея има нещо, което рядко може да се види в други части на страната- изложба от характерни за Копривщица плъстени, нетъкани килими, които тук достигат много високо майсторство при тяхната украса. Там посетителите се запознават с бита и начина на живот във възрожденска Копривщица.
Една от най-красивите възрожденски къщи, която оставя траен спомен в съзнанието е домът на българския революционер Тодор Каблешков.
Къщата е един от най-завършените примери на необароковата архитектура в Българското възраждане. Каблешковата къща представлява двуетажен малък дворец със симетричен план и овални помещения, стълбища, стени, еркери и тавани. Мебелировката е вградена, а в обширните пространства са разположени мебели, които са внос от Виена.
Копривщица е родно място на:
- Георги Бенковски
- Найден Геров – български писател и общественик
- Йоаким Груев – просветител, учител, книгоиздател и общественик;
- поета Димчо Дебелянов;
- Тодор Каблешков;
- Любен Каравелов
- Петко Каравелов
- Ненчо Палавеев
Първата спирка на всеки любознателен пътешественик е Туристическият информационен център и разположената в близост т.нар. Купчийница. Оттук можете да си купите обиколен билет за основните музеи в града и да се изгубите в миналото.
Кола в града няма да ви трябва – уличките са тесни, а почти всичко се намира на пешеходно разстояние. Няма обозначена зона, но ако оставите колата си в центъра на града, ще трябва да заплатите 2.20 лв за цял ден.