Влиянието на хормоните върху кожата

Влиянието на хормоните върху кожата. Хормоните са биологично активни вещества, които контролират функциите на човешкото тяло. Те са над сто в организма ни. Произвеждат се от много органи на ендокринната система, от хипоталамуса в мозъка до яйчниците. Тези криптирани биохимични съобщения са предназначени да стартират или да спрат определени процеси.
В тази статия ще разкрием каква е ролята на хормоните в поддържането на красотата и здравето на кожата. Веднага казваме на феновете на ужасите в Интернет: в козметиката не се използват хормони, особено човешки.
Когато се произвеждат твърде много/малко хормони или клетките не реагират на тях (рецепторите не работят правилно), започват проблеми. Включително и за кожата. Строго погледнато, кожата зависи от хормоните на всяка възраст по абсолютно същия начин: реагира на техния дефицит или излишък.
През пубертета в хормоналната сфера цари пълна какофония. Кожата по това време получава най-много от мъжките хормони андрогени, които са широко представени и при двата пола. Кожата става по-мазна, податлива на всякакви възпаления и акне.
При тийнейджърите и по-младите хора акнето често се причинява от повишено производство на андрогени (кожата е особено засегната от дехидротестостерон) или висока чувствителност на мастните жлези към тях в андроген-зависимите зони – по лицето, гърба, гърдите, по темето и горната част на скалпа.
Ако човек е здрав, тогава на и след 25-годишна възраст всички хормони са в перфектно съотношение. Затова младата кожа лесно понася всякакви трудности, включително безсънни нощи и нездравословни навици. Единственият провал може да възникне поради бременност, която е придружена от хормонални промени, но това е за друга статия.
Какво се случва през периода на зрялост – под него имаме предвид около 50-годишна възраст, когато започва менопаузата? Кожата по това време страда от спад в нивото на половите хормони в тялото – естроген, тестостерон, DHEA, прогестерон.
С възрастта производството на всички хормони намалява, с изключение на един – кортизол, хормонът на стреса. С редки изключения той е враг на младостта и здравето.
С помощта на козметиката е невъзможно да се премахнат проблемите, свързани с хормонални нарушения. Коригирането на хормоналния дисбаланс обаче чрез специална терапия много бързо ще има най-благоприятен ефект върху кожата.
Сега медицината е в състояние да поддържа „млад“ хормонален баланс. Що се отнася до индустрията за красота, производителите, разбирайки механизмите на действие на хормоните върху кожата, създават козметика, която може да имитира работата на някои хормони и е способна да поддържа кожата в добро състояние.
Кои са най-важните хормони, които пряко или косвено влияят върху кожата?
Естроген – хормонът на женствеността и красотата. Той е основния по отношение на сексуалната привлекателност. Ако в тялото има достатъчно естроген, за кожата това означава – влага, еластичност, непрекъснат синтез на колаген, активност на регенеративните процеси, поддържане на метаболитната активност на кожата.
Андрогени – те се наричат по традиция мъжки полови хормони. Въпреки че сега те вече са приели формулировката „сексуални стероиди“, по отношение както на женските, така и на мъжките хормони. Кожата има много тясна връзка с тестостерона, защото отговаря за нейната плътност, стимулира производството на колаген, което прави кожата еластична, увеличава скоростта на обновяване на клетките. Но адрогените активират производството на себум, увеличавайки съдържанието на мазнини в кожата. Излишъкът им води до появата на косми там, където не трябва да бъдат. Нивото на андрогените в организма се повишава към края на цикъла, така че тези дни могат да провокират появата на пъпки.
Прогестерон – наричат го хормон на капризите и лошото настроение, а също и хормон на бременните жени. В известен смисъл това е антагонист на половите хормони. Недостигът му води до кожни обриви, косопад. Излишният прогестерон обаче не е по-добър. Предизвикава задържане на течности, хиперпегментация, намалена еластичност и твърдост на кожата.
D-хормон – Добрият стар витамин D действа едновременно като витамин и стероиден хормон. На всички е известно, че се синтезира под въздействието на слънцето. За кожата означава епидермално обновяване, заздравяване на наранявания и рани, синтез на протеини (включително на колаген и еластин).
DHEA (дехидроепиандростерон) – През 90-те той е един от първите, на който се приписва репутацията на „хормона на вечната младост“. Което е разбираемо, защото DHEA поддържа синтез на колаген и еластин и активна регенерация.
Хормони на щитовидната жлеза – тъй като те са отговорни за енергийния метаболизъм, техният дефицит води до факта, че кожата не получава достатъчно хранителни вещества. Щитовидната жлеза страда много от неблагоприятната среда. За проблемите с щитовидната жлеза и липсата на нейните хормони може да се съди по следните признаци – сухота, лющене, бледност, подут овал на лицето.
Кортизол (хормон на стреса) – Кортизолът е „брат и сестра“ и в същото време пълна противоположност на DHEA. И двете, както и присъединилият се към тях витамин-хормон D, се синтезират от холестерола. Просто оптималното съотношение на DHEA и кортизол е най-надеждният маркер за толерантност към стреса. Нуждаем се от повече DHEA и по-малко кортизол. Но последният се образува против волята ни в резултат на стресови ситуации. И, разбира се, ефектът му върху кожата трудно може да се нарече благоприятен. Той води до повишено производство на себум, намаляване на имунитет, влошаване на кръвообращението, косопад, повишена чувствителност, хиперпегментация.
Как козметиката ще помогне при хормонален дисбаланс?
Влагането на хормони в козметиката е забранено в рамките на ЕС.
Въпреки това има козметика, която помага на кожата да преживее периоди на хормонален дисбаланс с минимален дискомфорт. За това са отговорни:
- растителни и етерични масла;
- растителни екстракти;
- екстракт от водорасли;
- захари;
- пептиди;
- витамини.
Добре е, че съществува алтернатива – веществата от растителен произход, които са част от съвременните кремове и серуми. Например фитоестроген – той има подобна структура на естроген и молекулно тегло (по този начин не отстъпва по изпълнение), но не е хормон.
Ако тук не говорим за хормонални кремове и мазила, то причината е, че те се продават в аптеките. Следователно козметичен крем не може да съдържа човешки или животински хормони. Хормоналните агенти са лекарства, а не козметика, и се използват само по лекарско предписание и по определени схеми.
Как да запазим кожата на шията млада