Влиянието на магнезия върху нашето здраве

Огромен набор от основни и клинични изследвания показва връзката между недостига на магнезий в организма и риска от развитие на различни заболявания и патологични състояния.
Над 80 000 клинични, биохимични, клетъчно-молекулярни изследвания, публикувани през последните 30 години, показват, че адекватното ниво на магнезий в организма е основен показател за човешкото здраве. Съвременният начин на живот, който обикновено включва високи нива на стрес, небалансирана диета- с наличие на големи количества изкуствени храни, неизбежно води до липсва на магнезий.
Важни фактори:
Магнезият повишава ефективността на антихипергликемичната терапия при пациенти със захарен диабет тип 2.
Вътреклетъчната концентрация на магнезий в организма намалява с възрастта.
Магнезият не се произвежда от организма и може да се получи само от храна или добавки.
Магнезият намалява риска от развитие на болестта Алцхаймер и подобрява паметта. Това се дължи на факта, че този минерал намалява риска от развитие на амилоидни плаки в хипокампуса и префронталната кора и подобрява работата на синаптичните нерви, отговорни за предаването и съхраняването на информация.
Трите основни фактора, които насърчават екскрецията на магнезий, са: стрес, алкохол, тютюн.
Симптоми, които могат да показват ниски нива на магнезий:
- Главоболие, световъртеж;
- Постоянна умора, апатия;
- Неспокоен сън;
- Лошо качество на косата и ноктите;
- Тревожност, депресия;
- Лошо храносмилане ( гадене, киселини, запек);
- Спазми в долните крайници.
При децата недостигът може да се прояви в:
- Ниска концентрация на внимание;
- Повишена възбудимост;
- Намалена памет;
- Повишена раздразнителност;
- Хиперактивност.
Дефицитът на магнезий може да доведе до:
- Повишен холестерол в кръвта;
- Развитие на сърдечносъдови заболявания;
- Нарушения на въглехидратния метаболизъм;
- Безсъние.
Предлагаме Ви някои по-важи и интересни факти за магнезия в комбинация със спорт:
При маратонци, след 42 км състезание, е регистрирано значително намаляване на концентрацията на магнезий в кръвния серум на фона на повишаване на нивото на калий и натрий.
Бегачите на средни и дълги разстояния установяват значително повишаване на серумния калций и магнезий по време на ергометричния тест, но повишените нива на кортизол и хормони на щитовидната жлеза значително намаляват еритроцитния магнезий. Магнезиевите добавки обаче подобряват метаболизма на кръвната глюкоза, намаляват реакцията на възпаление и намаляват мускулната болезненост след тренировка.
При плуване нивото на магнезий в кръвната плазма намалява дори при опитни плувци. Това се дължи на участието на този минерал в терморегулацията и в края на краищата знаем, че плуването е спорт, който изисква постоянно поддържане на телесната температура във водата.
Важно е да запомните, че нивата на хормоните, по-специално адреналин и инсулин, се променят значително по време на тренировка и това изисква допълнително добавяне на магнезий, тъй като магнезиевите йони са необходими за поддържане на нормалната чувствителност на рецептора към тези хормони. Хроничният дефицит на магнезий допринася за нарушаване на метаболизма на мазнините, промени в кръвната захар, повишено кръвно налягане при физическо натоварване.
Как да приемаме правилно магнезий?
Най-доброто време за прием на магнезий е по време на хранене, с много вода, Магнезият се усвоява добре, когато се приема с растителни храни, особено тези, които съдържат фитинова киселина.Това са: зърнени и бобови култури.
Журнал , Снимки: pixabay