Величието на природата – Гранд Каньон

Едно от най-ярките доказателства за величието на природата и за превъзходството й над всичко, създадено от човешки ръце, е Гранд Каньон (Големият каньон). Това е най- големият каньон на Земята и вторият по големина в Слънчевата система. Само долината Маринер на Марс го изпреварва по размери. Максималната дълбочина на Големия каньон е 1,8 км, ширината му е 29 км, а дължината му е 446 км.
През 1979 г. Гранд Каньон е включен към списъка на ЮНЕСКО заради своята уникалност.
Преди да достигне тази величественост, каньонът се е формирал в продължение на десет милиона години. Гранд Каньон се намира в щата Аризона и представлява дълбоко всечена долина със стръмни склонове, образувани от силните води на река Колорадо. Реката тече със скорост 49 км/час и всеки ден изнася 40 000 тона пясък и глина. Никоя друга река в света не е рушила и дълбала така дълбоко земните пластове.
Слънцето, осветявайки отделните пластове, придава чудна прелест на долината.
Тук живеят около 50 вида влечуги, над 250 вида птици, 75 вида бозайници и 25 вида риби. 1700 растителни вида пък представят флората на района. Срещат се и някои видове гризачи като кайбабаска – белоопашата белка, които не се срещат никъде другаде, а щастливци са тези, които могат да видят полет на кондор.
Над пет милиони туристи на година посещават Аризона за да се насладят на този живописен природен феномен. На територията на долината няма търговски обекти – всички те са затворени, тъй като се оказа, че са основния източник на боклук. Местните власти са инсталирали безплатни източници на питейна вода в целия парк.
Предлагат се полети над каньона с хеликоптер или малък самолет, рафтинг по река Колорадо, а също и яздене на муле и организирани обиколки за посетителите. А най-интересната атракция е „Небесната разходка”. Тя представлява голяма стъклена площадка, издадена на повече от 20 метра от ръба на каньона.
Друго невероятно преживяване за туристите е каньонът, наречен Антилопа, който заема 240 км от природния парк Гранд Каньон на Аризона. За да се влезе в него е необходимо да се преодолее доста голям участък, обикновено с машини с висока проходимост, да се плати такса на индианците и да се наеме водач.
Водата и вятърът са взели активно участие в образуването на този шедьовър. По време на дъждовния период каньонът Антилопа е затворен, тъй като се залива с вода. Тази вода продължава да променя релефа постоянно. Тук може да се види невероятна феерия на цветове, в определени часове на деня, и в зависимост от сезона. От май до октомври слънчевите лъчи проникват до дъното на клисурата. Образува се фантастична палитра, чиято гледка на живо, не може да се замени и от най-добрата фотография. Снимките не са в състояние да пресъздадат цветовете в истинския блясък и красота.
В долината има резерват, в който живеят около 500 индианци. Те са се заселили тук още в дванадесети век и са от племето хавасупай.
Освен прекрасните панорами, в Националния парк „Гранд Каньон“ има и редица исторически забележителности, които може да се посетят като допълнение към богатството от дейностите на открито, които се предлагат. По скалите на каньона са открити пещерни рисунки на повече от три хиляди години.