Ватанският език – езикът на Слънцето

Ватанският език – езикът на Слънцето. Най-старият език в света е ватанският. В началото е имало един език, на който си говорили всички хора от всички народи. В стари времена са го наричали ватански, сега го наричат мистичен език. Ватанският бил красив и картинен- изричайки само една дума, пред очите на човек изниквали десетки образи. На този език хората общували помежду си, а и със съществата от невидимите светове. От ватанския произлезли трите основни праезика- китайски, еврейски, санскрит, като на китайски се пише от горе надолу, на санскрит- от дясно наляво, на еврейски – от ляво надясно. Днес на Земята има около 7 000 езика.
Преди санскритския език на мода е бил ватанският език, от който всичките езици черпят своето начало.
На български има една ватанска дума – вата – туй дето тъкат. Питайте онези, които тъкат, те ще ви кажат какво значи, тя е ватанска дума.
Ватанският език се състои от 61 букви-духове. Това са букви-пентакли, букви-ключове на свещеното начало. Дънов е дал на учениците си няколко формули и песни на този език. Той не ги е превел буквално, защото нашият език е линеен, мисленето- логично, докато при ватанския е имало митологично и картинно възприятие. Дънов казва: “Този език няма да го разберете, не мога да ви го преведа, но душата ви го разбира, затова пейте тези песни”.
Кандахарският гигант – мит или реалност
Една от думите на ватански, която всички, които се занимават с духовни практики, знаят, е “аум”. За тази дума Учителя казва: “ Има свещени думи, които трябва да се произнасят често. Скръбни ли сте, болни ли сте, неразположени ли сте духом, произнесете “аум” няколко пъти- това е дума на Духа.
Според Дънов “аум” идва от стара свещена песен. “Ако бих ви я дал тъй, както е в минорна гама, вие не можете да издържите на нейните вибрации – те ще изменят пулса на сърцето ви”, казва мъдрецът.
Силата на ватанските песни
Някои от тези песни лекуват, хармонизират човека, а други помагат да се вдъхнови и успокои. Това не са просто песни, а са упражнения за духовна работа. Силата на ватанските песни е огромна.
Линк към ватанските песни на Учителя – ТУК
Песен: Сила жива , изворна
Учителя казва : „Тоновете на тази песен показват движение , извиране нагоре и разширяване. Потиснатото в човека се освобождава , дава му се ход и правилно движение . Думите „ зунмезун“ в окултната музика регулират, те са равнодействащи сили .
Песен: Нева санзу
Песен на адептите . Показва духовния път, който не е гладък. Човек трябва да слезе от височина в долина , за да разреши някой труден въпрос в живота.
Песен: Киамет зену
Вдъхновява , подтиква към творчество. “Киамет зену” означава , че влизаш в едно красиво място. Толкова красиво , че се чудиш върху какво по – напред да спреш погледа cи. “Kиaмeт”, според Учителя, означава великото в живота , началото – онова , което дава подтик към творчество. Означава също и силата , с чиято помощ да се победи ограничението и да почне възраждането.
Песен: Аин фаси
Основната идея на тази песен е : „Ти ,който си основа на всичко ,ти, който проникваш и поддържаш всичко със своята любов , бъди благословен! Нека да живея в твоята светлина , в твоята любов ! Колко желая да вървя в твoитe cтъпки ! Целият ми живот да бъде за твоя слава”.
Песен: Вътрешният глас на Бога
Дава сила, смелост, решителност ,подтиква към действие . Дадена е от Учителя на Лиляна Табакова . Според нея той казал : „ Тези думи означават „ люби и свободен бъди . Слушай вътрешния глас на Бога . Върви напред и не се колебай в пътя си.
Песен: Странник съм в този свят
Тази песен е молитвата на Учителя , който “познаваше само Бога , само към него отправи той своето упование и своята молитва . Господ Бог прие тази молитва и я превърна в реалност за живота на Земята”.
Голяма част от ватанските думи, според Илиян Бучков, са скрити в съвременния български език:
“Пас” означава храна .Къде го има корена “пас” : паша/храна за животните/, запас/храна за черни дни, скътана храна, пастир- “тир” е човек/манастир- “ман” е дух ,”тир” е човек. Пастир е човек ,който храни другите.
Друга част ватанските думи са скрити в българските диалекти:
Яко – Много
Чуч – мъжки полов орган. В Стара Загора казват джуч.
Сутка- шутка- женски полов орган.
Су – е корен за раждам. СУ-РА-ВА -ражда се божията светлина – оттам Сурава /сурва /
Ор- говор
Ба- стая, помещение- соба, изба, бадже-таван, балкон, баня.
Баб- баща. В родопите казват бабайко, а в Северна Гърция продължават да си казват “баб”.
Ватанският език – езикът на Слънцето