Антибиотици от природата

Рaстителният свят е богат на видове с изключителни лечебни свойства. При ангина, бронхит, гастроентеpит, абсцес или цистит не е нужно неnpеменно да посягаме към лекарства. Билките притежават aктивни вещества, които могат да преборят микробите също толкова ефикасно.
Чаеното дърво помага срещу зъбен абсцес
От листата на чаеното дърво се приготвя aроматно масло, богато на терпинеол и цинеол, на които се дължи ефектът му срещу бактерии, вируси и гъбички. Прилага се за жабурене-5 капки ароматно масло от чаено дърво, разтворени в чаша хладка вода, 4 пъти дневно до подобряване на състоянието. Може да се използва и локално- 2 капки върху памучна клечка за уши, 5 пъти дневно, за нанасяне върху афти, гъбички по краката или при ангина.
Прополис и червена боровинка
Изследванията показват, че комбинацията от прополис и червена боровинка успокоява и намалява наполовина честотата на цистита след тримесечна терапия. Това не е чудно, като се има предвид, че пчелите използват прополиса като слепващо, дезинфектиращо вещество за “саниране” на кошера. Съществуват комбинирани капсули с прополис и екстракт от червена боровинка. При инфекция на пикочните пътища дозата е 4 капсули наведнъж първия ден, после по 2 сутрин и вечер в продължение на 4 дни. Може да се приемат и превантивно-по 2 капсули всяка сутрин в продължение на един месец.
Еxинацеята лекува дихaтелнитe nътища
Тя стимулира дейността на макрофагите -белите кръвни клетки, които прихващат вирусите и бактериите. Ефектът се изразява в отслабване на симптомите на хремата и грипа. Залейте 1 ч.л. сушена ехинация с 1 литър вряла вода. След 5 минути прецедете и пийте запарката. Нужни са 2-3 чаши дневно. За превенция може да използвате течния екстракт -по 30 капки, разтворени в малко вода, всеки ден преди закуска.
Ябълков оцет срещу инфекции в носа
Комбиниран с морска сол, ябълковият оцет заздравява и прочиства лигавицата. Смесете 3 с.л. оцет с 2 щипки морска сол и 200 мл топла вода. Правете гаргари 3 пъти дневно, но не повече от 5 пъти, за да унищожите вредните микроби. При отит можете да правите бани на ухото със смес от равни количества ябълков оцет и хладка вода, но само в случай че тъпанчето не е пробито.
Чесън за всичко!
Съдържанието на серни вещества, цинк, селен и витамини А, С и Е превръща чесъна в мощен имуностимулант. Хапвайте по 2 нарязани скилидки дневно или използвайте чесън на капсули. В периоди на епидемия от гастроентерит чесънът защитава чревната лигавица.
Мащерка срещу бронхит
Ароматното масло от мащерка унищожава микробите, освобождава бронхите и подсилва имунитета. Масажирайте гръдната кост с 1 капка ароматно масло от мащерка, разтворено в 4 капки растително масло. Можете да го използвате и срещу инфекции на пикочните пътища.
Ароматното масло от лимон срещу хрема
То е богато на витамин С-шампион в борбата с риновирусите. Не използвайте лимоновото ароматно масло директно в гърлото, без да се допитате до лекаря, защото то може да раздразни лигавицата. Върху кожата можете да го прилагате, разтворено до 20%. Нанасяйте го по китките и врата. За прочистване на въздуха в дома го поставяйте в дифузер. В случай на ангина вдишвайте 3 пъти дневно от чаша гореща вода, в която сте капнали 1 капка ароматно масло от лимон.
Ниаули срещу синузит
Ароматното масло от листата на това растение има силен антибактериален и антивирусен ефект. Kапнете 5 капки ароматно масло от ниаули в купа с вряла вода и вдишвайте в продължение на 10 минути. Можете също да правите фрикции на китките, шията и слепоочията с 1 капка, разтворена в 9 капки растително масло. Директно нанесено върху кожата, ароматното масло от ниаули помага срещу херпес, а в комбинация с ароматно масло от ехинацея може да се използва за прочистване на въздуха.
Лавандула при кожни инфекции
Лавандулата има антисептично и заздравяващо действие. Ароматното й масло се използва срещу акне, малки рани или леки изгаряния. Една капка се поставя върху раздразнената кожа 3 пъти дневно. При изгаряния използвайте 10 капки лавандулово масло, разтворени в 10 мл растително масло от сладък бадем. Масажът с лавандулово масло облекчава мускулните болки.
Източник: Журнал