Айните- народ-загадка

Айните- народ-загадка. През 1711 година дванадесет казаци стигнали с лодки до най-близкия от Курилските острови.Посрещнали ги хора с необичаен вид- високи, с дълги бради и коси, облечени в кожи, с бели лица. След няколко дни казаците за завърнали в селището Болшерецк и изпратили „записка“ до Петър I, в която му известили за откриването на Курилските острови и за първата среща с местните жители, които нарекли „космати курилци“.
Това е първото научно описание на мистичния народ.
Айните отдавна представляват интерес за антрополозите, но повечето любители на пътешествия така и не са чували за тях. Това е така, защото макар да са най-ранните заселници на остров Хокайдо, където се намират и днес, от векове те биват потиснати и маргинализирани от японските власти.
Тровантите- живите камъни, които се размножават
Произходът им е неясен, но някои учени смятат, че те произлизат от островите от Тихоокеанския регион и Австралия, други – че са потомци на коренното население, което някога се е простирало в земите на Северна Азия.
Те ясно се различават от монголците и тунгуските племена. От стари времена са ловци и риболовци, почти не познават земеделието.
От много десетилетия учените се опитват да разгадаят миналото на айните. Едно старо предание гласи, че айните са дошли на острова от континента. В една от най-старите японски книги, датирана от 712 година, пише:
„Когато нашите августейши прадеди се спуснали от небето на този остров, срещнали няколко варварски племена, от които най-свирепи били айните“.
За айните пише и в древна китайска хроника от епохата на Ханската династия. Редица учени причисляват този народ към кавказката раса, въз основа на сходството им с европейците.
Основно живеели по топлия южен бряг на остров Хокайдо и търгували с японците.
Жените имат татуировки. Когато едно момиче навърши 6 или 7 години, то си прави татуировка над горната си устна. Хората от айните вярват, че този ритуал предпазва момичетата от зли духове, които се опитват да влязат в тях през устата.
С годините татуировката избледнява и когато достигне определен цвят и форма, се смята, че момичето е готово за брак.
В миналото жилищата на айните са представлявали полуземлянки с коничен или пирамидален покрив във вид на шатра. При тях били разпространени много растителни отрови. От някои растения жените изготвяли примитивни тъкани, по технология, открай време използвана и в Индонезия.
Облекло
В продължение от векове употребявали набедрената превръзка- характерното традиционно облекло на жителите от южните морета, но познавали и топлата кожена дреха на сибирците. В миналото правили обувки от дървесна кора и лико.
В айнскаата митология основен е култът към змията, и много от изследователите виждат източниците му в малайско-полинезийската културна общност.
Айните умеели, както никой друг, да разбират зверовете – да ги ловят и опитомяват. Жените често отглеждали мечета и лисици.
След Реставрацията Мейджи обаче, случила се преди около 150 години, хората от континенталната част на Япония започнали да мигрират на острова, а дискриминационните практики изгонили мистичния народ от земите им, изтласквайки ги към безплодните планински зони в централната част на острова.
Принудени да започнат да се занимават със селско стопанство, заради невъзможността да ловуват в земите си, те били принудени да сменят имената си и да започнат да говорят японски език. Също така бавно и полека били лишени от културата и традициите си.
Голяма част от популацията им остава бедна и лишена от граждански права, а голяма част от историята за предците им е погубена.
През 2019 година японското правителство призна официално айните за коренно население на страната, което доведе до признаване на културата, езика и наследството им.
За да има възможност повече хора да научат за традиционния живот на народа, на остров Хокайдо вече има изградено селище, където посетителите могат да се запознаят както с техни представители, така и с обичаите, танците и бита им.
Вижте още интересни публикации в „Мистика“